Miasto Busko-Zdrój to miasto uzdrowiskowe od 1287 roku. Część zdrojowa rozpoczęła swą historię już od roku 1820, natomiast oficjalnie narodziny kurortu datowane jest na dzień 1 czerwca 1836 roku, kiedy to oddano do użytku gmach zdrojowy tzw. „Łazienki” (obecnie sanatorium „Marconi”) i uroczyście otwarto Zakład Zdrojowy. Leczenie buskimi wodami mineralnymi rozpoczęto w 1824 roku. Od tego roku Busko-Zdrój stało się znane jako Uzdrowisko. W latach 60. XX w., zaczęła się rozbudowa uzdrowiska, wokół parku zdrojowego powstawało wiele nowych sanatoriów i pensjonatów prywatnych. W chwili obecnej w Busku-Zdroju oraz w okolicy znajduje się wiele nowych sanatoriów oraz obiektów hotelowych, m. in. Sanatorium Słowacki SPA, Hotel Malinowy – Zdrój, Pensjonat Sanato, Willa Natura, Pensjonat Marcel, Zamek Dersław, Sanatorium Włókniarz, Sanatorium Marconi, Sanatorium Nida-Zdrój, Sanatorium Rafał, Sanatorium Astoria, Hotel Gromada.
„Buski park oraz starówka zdrojowa z promenadą tj. deptakiem czyli al. Mickiewicza, to dla wielu najpiękniejsze miejsca na Ziemi Świętokrzyskiej, a tym samym na Ponidziu. Idąc promenadą starówki zdrojowej (aleją Mickiewicza), przy blasku lamp, w ciszy, w zapachu traw i zieleni drzew, możemy pomarzyć – tak chyba wyglądał „Raj”?
Przecież tu naprawdę nic nie brakuje do pełni szczęścia, bo starówka zdrojowa tworzy swoisty nastrój – czar kurortu, do którego od ponad stu siedemdziesięciu lat przyjeżdżają goście z całego kraju i zagranicy, by podziwiać piękno krajobrazu i odzyskiwać utracone zdrowie. Każdego przybysza wita uśmiechnięte słońce w herbie miasta, jest ono potwierdzeniem, że w Busku-Zdroju, słońce świeci przez większą część roku, niosąc radość życia, czarując i lecząc swymi promieniami kuracjuszy oraz mieszkańców.”
część tekstu zaczerpnięta z książki wybitnego pisarza: Leszek Marciniec pt.”Kurortu Czar”
Atrakcje regionu
JASKINIA RAJ
wapienna jaskinia krasowa położona w pobliżu Chęcin w województwie świętokrzyskim na terenie rezerwatu przyrody „Jaskinia Raj”, 11 km od Kielc. Jaskinia Raj jest niewielka, łączna długość jej korytarzy wynosi 240 metrów. Wewnątrz jaskini panuje stała temperatura około 9ºC. W samej jaskini można obejrzeć bogate i różnorodne formy naciekowe, czasem o oryginalnych kształtach, jak stalaktyty, stalagmity, kolumny naciekowe i „perły” jaskiniowe, jeziorka i „pola ryżowe”.
KOŚCIÓŁ ŚW. LEONARDA
Najstarszy buski zabytek, który zachował pierwotny kształt. Kościół powstał w 1699 roku z drzewa modrzewiowego. Jest to budowla o konstrukcji zrębowej, jednonawowa, z węższym, zamkniętym wielobocznie prezbiterium, niewielką zakrystią i kruchtą.
SZYDŁÓW
wieś położona w powiecie staszowskim, w gminie Szydłów. Zabytkami które warto zobaczyć to:
- Średniowieczny zespół miejski z murami obronnymi oraz Bramą Krakowską z XIV wieku;
- Kościół pw. Świętego Władysława;
- Gotycki Kościół pw. Wszystkich Świętych;
- Zamek Królewski z XIV wieku;
- Późnorenesansowa synagoga z XVI wieku.
SANDOMIERZ
Piękne miasto królewskie malowniczo położone nad Wisłą. Historyczny Sandomierz bywa nazywany „Małym Rzymem” a to dlatego, że podobnie jak włoska stolica ulokował się na 7 wzgórzach oraz pod miastem ciągną się tajemnicze, podziemne korytarze. Sandomierz zyskał na sławie za sprawą popularnego serialu „Ojciec Mateusz”
Zabytki:
- Katedra;
- Zamek z XIV wieku;
- Ratusz;
- Brama Opatowska;
- Kościół Św. Michała.
- Atrakcje:
- Podziemia Sandomierza;
- Wąwóz Królowej Jadwigi.
KOPALNIA SOLI „WIELICZKA”
Kopalnia soli kamiennej w Wieliczce pod Krakowem. Od XIII wieku do 1772 roku. Wspólnie z kopalnią soli „Bochnia” wchodziła w skład żup krakowskich (przedsiębiorstwo powstałe pod koniec XIII wieku). Wielicka kopalnia liczy 9 poziomów z których pierwszy sięga na głębokość 64 m. zaś ostatni leży 327 metry pod powierzchnią ziemi.
ZAMEK W CHĘCINACH
Zamek królewski z przełomu XIII I XIV wieku, górujący nad miejscowością Chęciny pod Kielcami. Zamek zbudowany z kamienia , dziedziniec otaczały wysokie na 9 metrów mury ze strzelnicami i gankiem dla straży. Wyższe piętra wież dobudowane zostały z cegły w XVI wieku. Warownia dzieli się na dwie części:
– zamek górny;
– zamek dolny, tzw. przygródek.